Kreativna ekspozicija
Dobra ekspozicija ne znači drugo nego dobar odnos "svetog trojstva": ,otvora blende, brzine okidača i ISO osjetljivosti u, pretpostavimo, standardnom osvjetljenju. Već i teoretskim promišljanjem, očito je ono što je sprovedivo u praksi. Za svaki kadar postoji nekoliko "dobrih" ekspozicija. Najčešće šest, ali i više što ovisi o opremi. Tako je na primjer ISO 100-f8-1/250 jednako dobro kao i ISO 100-f11-1/125. Veći otvor objektiva propušta više svjetlosti što kompenziramo većom brzinom i obrnuto. Na taj način sudjeluju bilo koja dva od tri elementa ekspozicije. U krajnjem slučaju, postava kamere na automatiku će (barem bi trebala) uvijek dati ispravnu ekspoziciju i to po principu težnje k što manjem otvoru objektiva radi oštrine, što većoj brzini s tim otvorom po mogućnosti uz ISO 100 radi najmanje šuma. No kamera to radi školski i nema sposobnost "kreativnog" računanja.
Peterson kaže: Vi ste umjetnik iza kamere, razmišljajte kreativno. Koju ćete od šest ispravnih postavki ekspozicije upotrijebiti?
Bryan Peterson: Understanding Shutter SpeedUnderstanding Shutter Speed je logični nastavak nekakve krivulje učenja nakon Learning to see creatively i Understanding Exposure istog autora - Bryana Petersona. Knjiga govori uglavnom o kreativnom korištenju brzine zatvarača, s naglaskom na brzine manje od 1/125. Već iz samog toga je jasno da se područje fotografije na koje se knjiga usmjerava odnosi uglavnom na uvjete slabog svjetla, izražavanje pokreta i akcije, apstraktnim fotografijama te noćnim fotografijama. Iako dijelom donosi zanimljiva saznanja i o "brzim ekspozicijama", razumljiv je naglasak na male brzine jer one u većoj mjeri donose određene poteškoće amaterskim fotografima. Ova knjiga će jednako pomoći u svladavanju tih poteškoća kao i o naprednom namjernom korištenju malih brzina u svim svjetlosnim uvjetima radi postizanja fotografskih efekata.
Objektivi - što je važno?Objektiv - dio fotografskog aparata za koji, dok smo još totalni amateri, smatramo da je samo nužni dio čitavog sklopa kao što su to gume na automobilu. Kasnije shvatimo da ni gume nisu sve iste: nisu sve za istu namjenu, a unutar tih grupacija nisu ni iste kvalitete, a niti iste cijene.
Bryan Peterson: Understanding ExposureEvo još jedne knjige profesionalnog fotografa kojeg volim čitati. U knjizi Understanding Exposure nema ni jedne formule iako sam to očekivao. Umjesto toga Peterson zna na slikoviti način objasniti što se događa unutar kamere kad govorimo o izloženisti filma ili senzora svjetlosti. Kao što naslov kaže - "razumijeti" ekspoziciju - cijela knjiga je posvećena tome. Bogato popunjena fotografijama koje služe za primjer.
Amaterska nagomilavanja fotografijaDigitalni fotografi... nagomilavanje bitova na tvrdom disku... Događa li se to samo meni? Je li normalno sentimentalno se vezati za skoro svaku fotografiju i nagomilavati ih sve dok računalo ne počne prijavljivati "...not enough free space"? Došao sam do zaključka da to nije normalno. Ali, prethodno sam skupio pozamašnu hrpu. Već drugu.
Fotografaska pravila: vrlo općenitoMoj interes za fotografiju prije više godina neminovno me doveo do "izučavanja" fotografskih pravila. Treba li ih doslijedno poštivati? Što će se dogoditi ako ih prekršimo? Razmotrimo istine i zablude o fotografskim pravilima. A evo i teze: Ne treba ih poštivati! A zašto?
|